A A A
 
 
Bieszczady, Połonina Wetlińska – „Chatka Puchatka”, J. Solińskie
Bieszczady
Krasiczyn, Przemyśl
 
Dukla, Trzciana
Rymanów
Krosno
Żarnowiec, Odrzykoń
Łańcut
Bóbrka - biesiada w skansenie
Dębowiec, Miejsce Piastowe
Dębowiec, Nowy Żmigród
Haczów, Stara Wieś
Haczów, Strachocina
Iwonicz-Zdrój
Miejsce Piastowe, Dukla
Odrzykoń, Czarnorzeki
Rymanów, Rudawka Rymanowska
Sanok
Wojkówka – Browar Rzemieślniczy
 
Lwów
Bardejów, Bardejowskie Kupele
Budapeszt
Koszyce, Miszkolc, Tokaj
Sostofurdo, Tokaj
Vrbov, Preszów, Lewocza

Back Wróć

 

Print Drukuj

Wycieczki krajowe popołudniowe

Rymanów
Rymanów

Opis

Trasa wycieczki:

Iwonicz-Zdrój/Rymanów-Zdrój, Rymanów, Rymanów-Zdrój/Iwonicz-ZdrójProgram

● Rymanów – Huta Szkła Artystycznego „Sabina" – tworzy autorskie, unikatowe wyroby artystyczne, które zdobyły uznanie w Polsce i eksponowane są w wielu galeriach szkła na całym świecie. W dorobku firmy szeroka gama wzorów i kolorów, prostych i skomplikowanych projektów nawet dla najbardziej wymagających klientów i kolekcjonerów: figurki zwierząt, wazony, patery, świeczniki, trofea, statuetki, lampy elektryczne, stoły, ławy a nawet biżuterię. Wizyta na hali produkcyjnej, przyglądanie się procesowi tworzenia wyrobów szklanych, galeria, sklep firmowy (możliwość zakupu wyrobów)

● Synagoga Żydowska (z zewnątrz) – kamienna budowla wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku, jest najstarszą bożnicą na Podkarpaciu. Pierwotnie była zapewne wkomponowana w system obronny Rymanowa

● Kościół parafialny -  p.w. św. Wawrzyńca z obrazem M. B. Bolesnej z Chrystusem zdjętym z krzyża, malowanym na desce. Według dokumentów archiwum krośnieńskiego jest on darem króla W. Jagiełły. Biskup Sierakowski w 1745 nazwał go łaskami słynącymi, a biskup Sebastian Pelczar w 1902 r. koronował. Obok świątyni zabytkowa plebania, wieża i dzwonnica z dzwonami, na których widnieje data 1505 r.

● Cmentarz parafialny - jedna z najstarszych czynnych nekropolii w Europie. Założony nie później niż w 1778 r., jest o 8 lat młodszy od cmentarza Łyczakowskiego i o 12 od warszawskich Powązek z kwaterą rodziny hr. Potockich, ostatnich właścicieli i założycieli Rymanowa-Zdroju

● Kirkut (z zewnątrz) - Cmentarz Żydowski powstał w drugiej poł. XVI wieku. Do dziś zachowało się kilkaset nagrobków. Najstarsza spośród odczytanych macew (kamieni nagrobnych) pochodzi z 1619 r., co stawia rymanowski cmentarz żydowski na piątym miejscu w Polsce pod względem wieku nagrobków.
Galeria

Back Wróć